Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou

zrodu ochotnického divadla v Týně nad Vltavou stáli studenti, kteří v roce 1855 uvedli poprvé veselohru bechyňského autora Václava Křížka nazvanou Nové divadlo. Od té doby, tedy již 159 let, se v Týně hraje ochotnické divadlo nepřetržitě. Nyní v tradici pokračuje Divadelní společnost Vltavan, která má cca 60 členů.

Novou etapu zahájil Vltavan v roce 1983, kdy na počest stého výročí znovuotevření Národního divadla v Praze brigádnicky postavili týnští ochotníci za pouhé dva měsíce druhé otáčivé hlediště v Československu a třetí na světě.
 
V Týně nad Vltavou využívá DS Vltavan dvě scény a to zimní Zámecké divadlo a letní Otáčivé hlediště. Každý rok na nich shlédlo některé z představeních více jak šest a půl tisíce lidí. Město Týn nad Vltavou dokončilo rekonstrukci Sokolovny, kde má svou technickou kvalitou vzniknout profesionální divadelní scéna.Naší „zimní” domovskou scénou zůstane Zámecké divadlo (bývalý objekt zchátralého kina), kde jsme si postupnou rekonstrukcí vytvořili perfektní zázemí pro naši činnost,” říká ředitel Jiří Bergler, kde je DS Vltavan nyní v nájmu.
 
I v roce 2010 budou vltavotýnští divadelníci pokračovat v přehlídce svých hostů na Otáčivém hledišti. Přehlídka se jmenuje O poklad rytíře Čábelického a má již tradici i ohlas u diváků. V červenci se v Týně představí tři hostující soubory.
Divadelní soubor Vltavan se v červenci 2009 představil reprízou Hrabalových Postřižin. Věříme, že právě Postřižiny nám letní divadelní nabídku dobře dramaturgicky doplní. V Týně se sice nyní již pivo nevaří, ale vařilo. Vždyť i naše otáčivé hlediště sousedí s bývalým pivovarem, který je vzdálen asi sto metrů od naší scény a náš divadelní pivovarský komín bude kopírovat ten z týnského pivovaru a Postřižiny tak do Týna určitě patří,” doplňuje programové plány umělecký ředitel DS Vltavan Zdeněk Dušek. Hrabal není týnským ochotníkům určitě cizí, protože ve svém reportoáru mají inscenaci Ostře sledované vlaky.
 
Na srpen připravili ochotníci na „Otáčko” premiéru hry O. Daňka „Dva na koni, jeden na oslu”. Ukázalo se totiž, že prostředí Městských sadů, kde před mnoha staletími stával hrad, je mimořádně vhodné i pro dramatické kusy ( i když komedie od počátku hraní vedou). Vždyť zde soubor uvedl i Maryšu bratří Mrštíků, která si svoje návštěvníky našla. Ovšem sezóna zdaleka nekončí létem. V září se soubor přesouvá do Zámeckého divadla, kde začnou probíhat zkoušky na zimní představení. Před Silvestrem se Revers Travesti Kabaret „vytáhne” a připraví program, který úsměvně naladí všechny návštěvníky do Nového roku.
 
No a na začátku roku se po „Divadelním posvícení” vrací život k normálu. Příprava slavnostního „Divadelního plesu při svíčkách” vrcholí a hned v zápětí začíná příprava soutěžní přehlídky pohádek „O Kašpárkovu rolničku”.
A začíná se znovu zkouškami na novou sezónu a ... zkrátka a dobře – ochotníci z Týna mají tolik akcí, že by mnohý profesionální soubor záviděl. Přejme jim, ať jim to nadšení vydrží nejméně dalších 100 let.