Ostatní dominanty

Vodárenská věž

Kvůli zásobování Samsonovy kašny vodou z Vltavy byla v letech 1721 až 1724 vystavěna nová vodárenská věž. V roce 1882 byla zvýšena a přestavěna do dnešní podoby s hrázděným posledním patrem. Stojí poblíž Litvínovického mostu a na její východní stěně najdeme rozměrné sgrafito se znakem města. Tato technická památka, vysoká 44,3 m a zakončená helmicí ve tvaru komolého jehlanu, tvoří charakteristickou pohledovou dominantu Českých Budějovic.

Clarion Congress Hotel

Mimo Černé věže a vodárny mají České Budějovice ještě jednu výškovou dominantu. Je jí 71 m vysoký (vč. antény) 16patrový Clarion Congress Hotel (dříve Gomel) na Pražské třídě. Vystavěn byl v letech 1978 až 1982, v roce 2012 skončila jeho celková rekonstrukce.

Na Pražské třídě najdeme i další ukázky moderního stavitelství - mj. budovu České pojišťovny, a o něco dál od centra města také obchodně-ekonomické centrum pivovaru Budvar.

České Budějovice - Kolektivní dům, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.  Kolektivní dům

Na Mariánském náměstí (a zároveň na Pražské třídě) nedaleko hotelu Clarion si určitě povšimneme vysokého Kolektivního domu z roku 1964, stojícího na betonových nohách. Dům v sobě kromě bytů ukrývá také restauraci, kavárnu (již nefungující) s výhledem na město, a v jeho přízemí bývalo kino. Kolektivní dům měl svým obyvatelům poskytovat veškeré služby, počínaje obchodním zázemím, přes stravování, kulturní vyžití až třeba po prádelnu. Člověk mohl v takovém domě pro kolektivní bydlení prožít (teoreticky) celý život, aniž by jej musel opustit. Tyto plány tzv. konstruktivistických architektů však nakonec zůstaly jen utopií. Budějovický „Koldům“ je však výjimečný v jiném směru: je možná úplně prvním panelovým domem v jižních Čechách.

České Budějovice - Budova ČSOB na Lannově třídě, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.  Svébytnou architekturu představují v Českých Budějovicích bankovní domy. Funkcionalistickou budovu České spořitelny či honosný palác bývalé Městské spořitelny na rohu Krajinské a Hroznové ulice jsme již viděli při prohlídce náměstí. Vynechat bychom však neměli ani sídlo pobočky Československé obchodní banky na Lannově třídě. Přestavba z roku 1994 doplnila původní secesní dům o zvlněný prosklený obvodový plášť. V interiéru uvidíme dvoupodlažní přepážkovou halu, její zvláštností je šikmý prosklený výtah.

Pěknou ukázkou budějovické secesní architektury je bývalé německé dívčí lyceum v Dukelské ulici. Vzniklo v letech 1906 až 1911 podle návrhu architekta Josefa Pfeffermanna.

Nepřehlédnutelnou stavbou je budova „staré“ nemocnice na Lineckém předměstí (ul. Boženy Němcové). Její ozdobná věžička s hodinami je vidět již z poměrně velké dálky. Pavilon se 138 lůžky pochází z let 1912-1913 a byl pojmenován po císaři Františku Josefu I. Dnes je původní budova součástí moderního nemocničního areálu.