České Budějovice - Náměstí Přemysla Otakara II., jedno z největších v České republice., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.  náměstí Přemysla Otakara II.

Přirozeným výchozím bodem naší poznávací vycházky po Českých Budějovicích bude náměstí Přemysla Otakara II. Uvádí se, že má přesně čtvercový tvar, ale není to tak docela pravda - jedna jeho strana měří asi 132, druhá cca 137 m. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města a sloužilo především jako místo konání trhů, nejrůznějších slavností a samozřejmě také poprav. Popraviště připomíná tzv. bludný kámen blízko středu náměstí Přemysla Otakara II. Je pozůstatkem původní kamenné dlažby, kočičích hlav. Ty byly v roce 1939 nahrazeny keramickou dlažbou, jež kryje plochu náměstí dodnes.

Bludný kámen

K bludnému kameni se váže pověst, která tvrdí, že ten, kdo jej po desáté hodině večerní překročí, netrefí již více domů. Kámen najdete snadno - je zasazen v dlažbě poblíž Samsonovy kašny, takže můžete pravdivost pověsti sami vyzkoušet. Ovšem není to tak jednoduché - pověst obsahuje rafinovanou podmínku, že kámen musí být překročen nevědomky.

České Budějovice - Samsovova kašna - známý symbol Českých Budějovic najdeme přesně ve středu náměstí Přemysla Otakara II., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.  Samsonova kašna - symbol města České Budějovice

Přesně ve středu náměstí najdeme známý symbol Českých Budějovic - Samsonovu kašnu. Toto velkolepé barokní dílo bylo vybudováno v letech 1721 až 1727. Tvoří jej kamenná nádrž, jež je díky průměru 17 m jednou z největších u nás. Výzdobu fontány tvoří čtyři chrliče a dále čtyři sochy atlantů, podpírající velkou kamennou mušli. Z ní vystupuje podstavec, na němž vidíme plastiku biblického Samsona, bojujícího se lvem. Při celkové rekonstrukci v roce 1999 byla kašna opatřena barevným osvětlením a všechny sochy byly nahrazeny kopiemi. Originály jsou nyní uloženy v interiéru radnice.

Samsovova kašna je spojována s uměním sochaře Josefa Dietricha (1677-1753) a s kamenickým mistrem Zachariášem Hornem. Nebylo by slušné zapomenout na muže v pozadí, kterým byl jistý Franz Baugut. Ten uplatnil své urbanistické návrhy, týkající se umístění, rozměrů a patrně i námětu kašny. Byl to také on, kdo dal podnět ke stavbě městské vodárny, z níž byla kašna zásobována. Dnešního člověka může překvapit společenské postavení tohoto vzdělaného muže. Baugut byl jindřichohradeckým jezuitou.

České Budějovice - Barokní radnice - detail výzdoby fasády, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.  Historická radnice

Náměstí Přemysla Otakara II. lemuje kolem dokola 48 domů, všechny do jednoho opatřené loubím. S některými z nich se můžeme seznámit blíže: jako první určitě upoutají naši pozornost tři věže výstavní barokní radnice v jihozápadním rohu náměstí. Jde o původně renesanční stavbu z let 1555 až 1558, do barokní podoby přebudovanou v letech 1727 až 1730. Atiku zdobí plastiky čtyř ctností od budějovického sochaře Josefa Dietricha - Moudrost, Statečnost, Opatrnost a Spravedlnost. K příjemné atmosféře městského centra přispívá od roku 1995 zvonkohra, umístěná v prostřední věži radnice. Tvoří ji 16 zvonků o váze 8 - 60 kg, ovládaných počítačem. Může hrát až osmdesát hudebních motivů, a to dle části dne nebo ročního období. Zvonkohru zhotovila firma Perner z Pasova, která má jako zvonařská firma v Českých Budějovicích historické kořeny, neboť zde působila mezi lety 1772-1945.

V podloubí radnice můžete vidět ve zdi zapuštěný pás železa. Jedná se o etalon historické míry - tzv. vídeňského lokte (77,8 cm). Povšimněte si i pamětní desky v průčelí radnice, připomínající zdejší zastávku prezidenta T. G. Masaryka během jeho návratu vlakem do vlasti v roce 1918.

Doporučujeme vám prohlédnout si radnici i zevnitř. Uvidíte nejen šťastné spojení moderní dostavby radnice s původní architekturou, ale také např. originál sochy Samsona z kašny na náměstí, originály soch ctností z atiky radnice, velký gobelín od malíře Cyrila Boudy aj. Pěkný je také pohled na město z vyhlídkové terasy na střeše budovy.

Kromě radnice náležely v minulosti všechny ostatní domy na náměstí bohatým budějovickým měšťanům a některé dokonce i šlechticům. Ti si pro potřeby reprezentativního bydlení přestavěli (zejména v 16. století) původní gotické domy pocházející ještě z doby založení města. Proto dodnes najdeme ve většině z nich gotické jádro a původní prostorovou dispozici.

České Budějovice - Dominantou strany náměstí naproti radnici je komplex tří budov hotelu Zvon, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.  Hotel Zvon

Dominantou strany náměstí naproti radnici je komplex tří budov hotelu Zvon. Nejmohutnější z nich bývala kdysi zájezdním hostincem, v němž svého času přespal císař Josef II. Současná podoba hotelu však pochází ze samého počátku 20. století, kdy byla budova přestavěna po velkém požáru.

Na trojici domů hotelu Zvon navazuje vpravo vysoký palác Včela, jenž tuto stranu náměstí uzavírá. Palác se svým stářím ostatním stavbám na náměstí vymyká, byl vybudován v roce 1896.

Architektonicky a historicky cenných domů najdeme na náměstí samozřejmě celou řadu. Jejich výčet by však byl nad rámec tohoto průvodce. Povšimneme si proto alespoň nárožního Prindlova domu při vyústění Krajinské ulice. Vyniká kamennými kružbami z přelomu 14. a 15. století. K vrcholům měšťanské pozdní gotiky na severní straně náměstí patří dům čp. 55/15 z roku 1493 se samostatnou kaplí.

Moderní architekturu předválečného Československa reprezentuje v samém středu města zdařilá funkcionalistická realizace České spořitelny z 30. let 20. století. Odborníky je považována za nejkvalitnější funkcionalistickou stavbu v jižních Čechách.