Okolí náměstí

Ulicí U Černé věže můžeme nyní postupovat dále směrem k severnímu okraji starého města.

Wörtnerův dům

O kousek dále, po pravé straně, budeme míjet další z někdejších honosných měšťanských domů. Podle majitele, který jej vlastnil v 19. století, nese jméno Wortnerův, ale jeho renesanční původ sahá do poloviny 16. století. Atika domu je zakončena cimbuřím s věžičkami v rozích. Wortnerův dům slouží výstavním účelům Alšovy jihočeské galerie.

Ulice U Černé věže nás postupně dovede až k Mlýnské stoce, což je (nejspíše) umělý vodní příkop, zbudovaný kvůli ochraně města z východu a ze severu. Pokud bychom přešli můstek nad stokou, ocitli bychom se v městském parku. My se ale prozatím vrátíme zpět a dáme se úzkou Hradební ulicí vpravo. Ta nás po chvíli přivede do ulice Krajinské.

Zátkův dům

Hned na začátku Krajinské ulice neujde naší pozornosti honosný Zátkův dům, v němž má dnes sídlo stejnojmenný hotel. Dům vznikl renesanční přestavbou několika původně gotických domů, které kdysi tvořily důležitou součást městských hradeb. V interiéru najdeme gotickou nástěnnou malbu z počátku 16. století, jednu z nejzachovalejších ve městě. V domě se roku 1847 narodil významný českobudějovický podnikatel a politik JUDr. August Zátka.

Zajímavých domů je však v Krajinské ulici mnohem víc: moderní architekturu reprezentuje funkcionalistický Haišmanův dům, pěknou ukázkou kubismu je dům čp. 37. Renesanci zastupuje číslo popisné 41.

Vyhlášená pivnice Masné krámy se nachází přímo v historickém objektu v centru Českých Budějovic., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.  Masné krámy

Krajinskou ulicí, lemovanou domy jinak s převážně klasicistními průčelími, dojdeme po chvilce k další ze známých památek Českých Budějovic, k budově bývalých masných krámů. Tento dům s renesančním zadním štítem a bazilikální dispozicí (sestává ze třech „lodí“, z nichž prostřední je nejvyšší a s malými okénky) vznikl po polovině 16. století a byly do něj přestěhovány krámky řezníků. Svému účelu, tedy prodeji masa, sloužil až do konce 19. století. Po II. světové válce se uvažovalo o jeho demolici, ale nakonec zde byla v r. 1953 zřízena restaurace Masné krámy, jež se brzy stala jedním ze symbolů města. Je oblíbena zvláště mezi milovníky budějovického piva Budvar.

Přímo přes ulici, na rohu Krajinské a Hroznové ulice, stojí monumentální budova, či spíše palác, vystavěný v letech 1912 až 1913 v secesním stylu pro potřeby městské spořitelny. Dnes je sídlem Komerční banky. Za shlédnutí stojí i jeho bohatě zdobený interiér.