Černá věž

Mineme-li nároží, tvořené budovou spořitelny, ocitneme se v blízkosti největší dominanty a zároveň symbolu Českých Budějovic, Černé věže.

Černá věž

České Budějovice - Symbol Českých Budějovic - Černá věž, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Jen pár kroků od kostela sv. Mikuláše se již ocitáme u paty goticko-renesanční Černé věže. Důvod, proč byla vystavěna v těsné blízkosti kostela, je prostý - sloužila jako jeho zvonice. Její stavbu vedli postupně tři italští stavitelé, dokončena byla v roce 1577. Je vysoká 72,3 m a je rozdělena na 9 pater. Z ochozu je krásný rozhled na historickou část města, stejně jako na jeho okolí se zámkem Hluboká či s horou Kleť na opačné straně.

Věži se původně říkalo Nová, Velká, Farní nebo také Městská. V 18. století neproběhla žádná větší rekonstrukce a budova chátrala, a lidé jí začali říkat Černá. Tak vzniklo nové pojmenování věže.

Samostatně stojící městská věž není v našich krajích příliš obvyklá. Takovýto stavební prvek je mnohem častější v Itálii. U nás ji nenajdeme dokonce ani ve „stověžaté“ Praze. Stojí pouze v Klatovech, v Kolíně a v Hradci Králové.

České Budějovice - Bumerin, největší ze zvonů Černé věže, váží téměř 3,5 tuny, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Černá věž byla vystavěna k obranně města jak před nepřítelem, tak před požárem. Sloužila i jako domov strážnému a jeho rodině, a to ještě v roce 1956. Strážný měl mj. za úkol vyvěsit prapor směrem k místu, kde zpozoroval počínající požár a rozhoupat zvon. Určitě nebylo snadné zajistit pro domácnost strážného, která sídlila na podlaží dnešního ochozu, potraviny. Jediný tovar, s nímž nebyl problém, bylo mléko. S rodinou strážného bydlela nahoře i koza.

Odměnou za zdolání 225 schodů vám bude krásný výhled do okolí a také příjemné úsměvy současných provozovatelů věže, kteří se již několik let úspěšně starají o to, aby se turisté na Černé věži cítili „jako doma“. (tel.: +420 386 352 508)

Černá věž - návštěvní doba

Otevírací doba: duben-červen, září-říjen 10-18 hod. (mimo pondělí), červenec-srpen 10-18 hod. (každý den)

Na Černé věži uvidíte tyto zvony

zvon Bumerin: hmotnost 3 429 kg, odlit 1406, tón A
zvon Budvar: hmotnost 1 100 kg, odlit 1995, tón F
zvon Marta: hmotnost 1 742 kg, odlit 1723, tón Cis
zvon Oktáva: hmotnost 434 kg, odlit 1723, tón A
zvon Maria: hmotnost 163 kg, odlit 1684, tón E

Zajímavé technické údaje o Černé věži

celková výška: 72,3 m výška k ochozu: 45,7 m půdorys čtverec o straně: 11,1 m (u základů) největší tloušťka zdiva: 3,1 m počet schodů: 225 výstavba: 1549 - 1577 stavitelé (řazeni chronologicky): Hans Spatz, Lorenz, Vincent Vogarell hodinový stroj: instalován 1892, fa Ludwig Hainz, Praha

Ulicí U Černé věže můžeme nyní postupovat dále směrem k severnímu okraji starého města. Po levé straně si povšimneme zajímavé kombinace velkých prosklených ploch a secesních prvků na průčelí obchodního domu Leopolda Hajíčka. Vystavěn byl v letech 1909-1910 a šlo o vůbec první takto moderně pojatý obchodní dům v celém jihočeském kraji.